Aktuality - Oční Klinika JL
Menu

Preventivní oční prohlídka má smysl

Pravidelnost očních prohlídek neupravuje vyhláška ministerstva zdravotnictví tak, jak je tomu například u praktického lékaře. Pokud však patříte do skupiny tzv. rizikových nemocí, neměli byste oční vyšetření podceňovat. Jaká jsou doporučení očních lékařů?

Jak často na preventivní prohlídku chodit?

Záleží na vašem věku i na tom, jestli máte nějaké zdravotní problémy související se zrakem, (např. nosíte brýle nebo kontaktní čočky) nebo jestli se v rodině vyskytují nějaká oční onemocnění. Pokud žádnými obtížemi netrpíte a ani v rodině nejsou žádná závažná onemocnění, stačí vám ve věku do 45 let navštívit očního lékaře zhruba každé dva až tři roky.

Pacienti starší 45 let by měli oftalmologa navštívit mnohem častěji, zhruba 1x za 1-2 roky.

Praktický lékař by vám měl vystavit doporučení, ale nutně ho pro objednání k očnímu specialistovi nepotřebujete. Preventivní oční prohlídka dokáže odhalit oční choroby, které se v začátcích projevují žádnými či minimálními potížemi. Jedná se například o šedý nebo zelený zákal, či věkem podmíněnou makulární degeneraci nebo tzv. suché oko. Kromě toho může prohlídka oka ukázat i na jiná onemocnění, například diabetes, hypertenzi, nemocnění štítné žlázy.

Patříte do rizikové skupiny?

Nejčastěji by měli k očnímu lékaři chodit pacienti s diabetem a s vysokým krevním tlakem. Oční vyšetření u těchto nemocnění jsou indikována obvodními či praktickými lékaři, neboť první projevy těchto onemocnění se mohou projevit na sítnici oka a lze také dle nic upravit léčbu. Oční vyšetření se provádějí zpravidla 1x za rok. Je však nutno zdůraznit, že tato onemocnění mohou jako první odhalit oční lékaři při preventivní prohlídce právě z nálezu na očním pozadí, kdy pacient o tomto onemocnění vůbec neví, protože nemá žádné potíže . Pokud se v rodině vyskytují nějaká oční onemocnění (např. zelený zákal), měl by člověk sám aktivně preventivní oční vyšetření podstoupit. Podle průzkumů podceňují pravidelné oční prohlídky spíše muži. Většinou se k lékaři dostaví až ve chvíli, kdy mají objektivní obtíže.

Věk pacientů s očními problémy v poslední době výrazně klesá. Důvodem je hlavně změna životního stylu související s každodenní prací na počítači, sledováním obrazovek mobilních telefonů a tabletů, práce v klimatizovaných prostorách či změna klimatu.
Stále častěji lidé trpí tzv. suchým okem, který jim přináší velké množství subjektivních stesků. Brzké odhalení tohoto problému při očním vyšetření a zahájení vhodné léčby může nemocnému výrazně zmírnit jeho potíže.

Průběh očního vyšetření

Lékař zjišťuje nejprve vaši rodinnou anamnézu, dále dosavadní oční onemocnění a nakonec  se bude  zajímat o vaše aktuální oční obtíže. Po tomto úvodním pohovoru následuje objektivní oční vyšetření, které zahrnuje: měření refrakce oka, zjištění znakové ostrosti do dálky i blízka a změření nitroočního tlaku. Dále pokračuje podrobné vyšetření přední i zadní části oka pomocí speciálních přístrojů. V případně nutnosti jsou provedena další vyšetření zaměřená na detailní upřesnění nálezů.

Z vyšetření nemusíte mít žádné obavy, většina z nich je zcela bezbolestná a jsou prováděna na moderních oftalmologických přístrojích. Naši oční lékaři kladou velký důraz na individuální přístup, vše vám rádi vysvětlí a odpoví na veškeré vaše dotazy. Velkou předností našeho pracoviště je zajištění úzké spolupráce s jinými obory, např. neurologií, ORL, kardiologií, atd., jejichž ordinace jsou v téže budově ve 2. patře. Je tak zajištěna úzká mezioborová spolupráce, v indikovaných případech je možno provést i vyšetření magnetickou rezonancí. Objednávat se můžete na tel. čísle (+420) 232 232 310 .

Najdete nás na: Oční klinika JL, s.r.o., V Hůrkách 1296/10, 158 00 Praha – Stodůlky.

Podobné články

14. 5. 2024

Novinka na Oční klinice JL pro omlazení a redukci vrásek

28. 3. 2024

Přečtěte si rozhovor s novým primářem Oční kliniky JL

28. 2. 2024

Vyšetření očí u optometristy není radno zanedbávat

Z ostatních klinik

22. 5. 2024

Jak se dostat po porodu zpět do kondice? Máme pro vás několik tipů

21. 5. 2024

Infuzní terapie vitamínem C: Skvělý způsob, jak posílit imunitu

21. 5. 2024

Objevte široké možnosti rehabilitace: S čím vším vám pomůžeme?

Nahoru Kariéra Kontakt