Aktuality - Oční Klinika JL
Menu

Biologická léčba sítnice: V čem spočívá a pro koho je vhodná?

Moderní biologická léčba se dnes uplatňuje v mnoha zdravotnických oborech. Výhodou je, že funguje cíleně a využívá léčiva, která vznikla složitým biotechnologických procesem a napodobují látky přirozeně se vyskytující v lidském těle. Může tedy být úspěšná i tam, kde se jiné metody neuspěly, například u autoimunitních nebo nádorových onemocnění. V očním lékařství nejčastěji pomáhá léčit poškozenou sítnici. Doporučuje se tedy zejména pacientům s makulární degenerací či diabetickým makulárním edémem.

Princip léčby

Biologická léčba působí především proti prorůstání cév do sítnice, jejímu následnému otoku a případně krvácení. Podává se ve formě injekcí s anti-VEGF preparátem, který zmírňuje projevy onemocnění a někdy může dokonce zachránit zrak. Účinná látka se pacientovi aplikuje přímo do sklivce a jejím účelem je zamezit otoku a vzniku novotvořených cév. Biologická léčba probíhá ambulantně a díky znecitlivění očí pacient necítí bolest. Výhodou je ale také její efektivita. Pokud je terapie zahájena včas, může se pacientův zrak ještě zlepšit, případně se alespoň zastaví postup onemocnění.

rozkapání očí

Řešení pro pacienty s nejrůznějšími očními chorobami

Velmi dobré výsledky má biologická léčba především u vlhké formy věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD), kdy je poškozeno místo nejostřejšího vidění na sítnici (makula) a pacient tak nedokáže dobře zaostřit na detaily ve středu zorného pole. Při makulárním edému z různých jiných příčin je indikace léčby složitější. Záleží hlavně na příčině onemocnění, ale i na tom, jestli pacient trpí diabetem nebo jinou chorobou, prodělal operace oka nebo má za sebou jiný typ léčby. Méně obvyklá je myopická choroidální neovaskularizace, která ohrožuje silně krátkozraké pacienty. Na podkladě specifických vlastností myopického oka, které je větší a sítnice v něm zpravidla mírně ztenčená, vzniká riziko tvorby trhlin, novotvořených cév a dalších komplikací.

Kdy se biologická léčba nedoporučuje?

Většina pacientů snáší tento způsob léčby dobře, ale existují výjimky. Ať už je to z důvodu alergie na některé složky preparátů, probíhající infekce nebo užívání antibiotik. Stejně tak není biologická léčba vhodná pro pacienty krátce po iktu či infarktu myokardu, pacienty se špatně kompenzovaným diabetem nebo hypertenzí, ale také pro těhotné či kojící ženy. U pacientů se srdečními chorobami se doporučuje zvýšená opatrnost, ale v některých případech je možné léčbu aplikovat. Vhodnost léčby individuálně u každého pacienta posuzuje oční lékař po zhodnocení nálezu a celkového zdravotního stavu pacienta. 

Průběh zákroku

Jedná se o krátký ambulantní zákrok. Po příchodu na kliniku se nahlásíte na recepci, poté proběhne vyšetření sítnice u lékaře včetně snímků OCT. Následně vám sestry nakapou kapky na znecitlivění a na operačním sále vám lékař za sterilních podmínek aplikuje injekci.
Samotná aplikace nitrooční injekce trvá maximálně několik vteřin. Bolesti se obávat nemusíte, většina pacientů cítí jen malý tlak v oku. Během chvíle pak můžete odcházet domů, ale počítejte s tím, že půjdete se zalepeným okem. Určitě si tedy zajistěte doprovod, který vás po zákroku na klinice vyzvedne. Následující den je vhodná krátká kontrola nitroočního tlaku na naší klinice či u vašeho očního lékaře v místě bydliště.

Biologickou léčbu provádíme přímo na našem pracovišti na adrese Oční Klinika JL, V Hůrkách 1296/10, Praha 5–Stodůlky.

Neváhejte se k nám objednat. Nabízíme mnoho zkušeností, profesionální a proklientský přístup a máme krátké objednací lhůty. Volat můžete na (+420) 232 232 310.

 

Podobné články

14. 5. 2024

Novinka na Oční klinice JL pro omlazení a redukci vrásek

28. 3. 2024

Přečtěte si rozhovor s novým primářem Oční kliniky JL

28. 2. 2024

Vyšetření očí u optometristy není radno zanedbávat

Z ostatních klinik

22. 5. 2024

Jak se dostat po porodu zpět do kondice? Máme pro vás několik tipů

21. 5. 2024

Infuzní terapie vitamínem C: Skvělý způsob, jak posílit imunitu

21. 5. 2024

Objevte široké možnosti rehabilitace: S čím vším vám pomůžeme?

Nahoru Kariéra Kontakt